Čtrnáctky od Swordu

Discussions about aircraft
Tom
Příspěvky: 19
Registrován: 11 dub 2012, 09:10

Čtrnáctky od Swordu

Příspěvek od Tom » 12 zář 2016, 18:08

Před časem se objevila na trhu trojice Spitfirů XIV v měřítku 1/72, firemní označení SW72095, SW72096, SW72097.
http://swordmodels.cz/cs/7-172?p=10

Všechny tři stavebnice obsahují základní rámeček s původním vysokým trupem a křídlem typu C, dalšími jsou rámeček s výzbrojí trupy a křídly a čiré díly podle verze letounu.

SW72095 Spitfire Mk.XIV C/E s původním vysokým hřbetem, rámeček navíc obsahuje výzbroj C/E a spodní díl pro křídlo s výzbrojí typu E.
XIV Main.jpg
Základní rámeček
SW72095.jpg
Sw72095 křídlo E
SW72096, Spitfire Mk.XIV C/E se sníženým trupem a kapkovitou kabinou, doplňující rámeček obsahuje výzbroj C/E a spodní díl pro křídlo s výzbrojí typu E a nové poloviny trupu.
SW72096.jpg
SW72096 trup a křídlo E
SW72097, Spitfire FR Mk.XIV E, průzkumák se sníženým trupem a kapkovitou kabinou, doplňující rámeček stejný jako u předchozího modelu, ale díly trupu nejsou zcela identické, navíc je i zasklení trupových kamer.
SW72097.jpg
SW72097 trup FR a křídlo E
Výlisky, co mám před sebou, odpovídají kvalitě Swordu, středně šedý plast bez krupičky nebo propadlin, jemné otřepy na dílech najdeme, ale není to nic, co by modelář nezvládl. Některé linky si určitě zaslouží protáhnout. Čiré díly bez kazů. Stavebnice neobsahují rezinové díly. Výlisky porovnané s mně dostupnými výkresy nevykazovaly výrazné odchylky.
Obtisky s dobrým soutiskem pochází od Techmodu.
SW72095 D.jpg
SW72096 D.jpg
SW72097 D.jpg
Návod se jeví srozumitelný, i když u některých dílů by mohlo být naznačeno, ke které kamuflážní variantě patří (výfuky – ploché/kulaté, kola – tří nebo čtyř paprskové, typ výzbroje), díly 44 a 49 zpodobňující velké boule nad podvozkovou šachtou (jako na pozdních šestnáctkách) asi na čtrnáctku nepatří, alespoň jsem ji na fotografiích nezaregistroval. U verze FR XIV je v návodu zobrazeno odvrtání dvou otvorů pro svislé kamery v zadní části centroplánu, nejsem si jistý, zda se na čtrnáctkách kamery v této kombinaci vůbec používaly, podle fotografií ne, v následujících osmnáctkách ano.
XIV Návod.jpg
Tak uvidíme, jak se bude stavět, jako čtrnáctka rozhodně vypadat bude a časem se určitě objeví doplňky pro náročné modeláře.

Spity XIV v měřítku 1/72 ztvárnilo v minulosti několik výrobců.

Pomineme stařičký a dodnes v nabídce FROG/NOVO/Eastern Express.

Fujimi – stříkaný model, univerzální výlisky snad pro všechny verze včetně příbuzné průzkumné devatenáctky a z toho vyplývající broušení a tmelení detailů zejména křídla. Kamufláže válečných a poválečných uživatelů RAF a Belgie. Poslední dobou na trhu spíše sporadicky, kdysi tenkrát podle cenovky na krabičce 170,-. Kdeže ty časy jsou…

Academy – stříkaný model s křídlem C, má tvarové chyby, např. široká kabina, chladiče, jejichž boky dodržují pěkné svislice a tvoří pěkné kosodélníky. V rámečku jsou na čtrnáctkách nepoužívané rakety, které se ale hodí k osmnáctkám. Jedna kamufláž RAF - profláknutá DW-D. Pro začátečníky lehce sestavitelný model.

AZ model – klasický short run novějšího typu, dvojmodel XIVE / XVIII, limitovaná edice XIVE s původním hřbetem. Kamufláže RAF, Indian AF, Belgie.

Tom
P.S. Za kvalitu obrázků se omlouvám, ale nějak to zrovna líp nešlo. Za případné rozumné připomínky děkuji.

Pojistovak
Administrátor
Příspěvky: 2840
Registrován: 15 říj 2011, 14:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtrnáctky od Swordu

Příspěvek od Pojistovak » 12 bře 2018, 13:56

Nějak mi to uniklo, moc hezké.
"Reputaci si nevybudujete tím, co se chystáte udělat." -- Henry Ford
Člen Modelářská skupiny na Facebooku
Modelářovo.cz na Facebooku
______________________
Nově rubrika Kdo je kdo - ať se trochu poznáme.

Odpovědět Předchozí témaNásledující téma

Zpět na „Diskuse o letadlech“